Druk offsetowy to technika, która pozwala otrzymać dużą liczbę kopii w niskiej cenie. Jego początki sięgają XVIII wieku, ale na przestrzeni wieków metoda zdążyła się znacznie rozwinąć, dzięki czemu zyskuje obecnie największą popularność w poligrafii oraz reklamie. W jaki sposób działa drukarnia offsetowa?
Czym jest druk offsetowy?
Druk offsetowy to rodzaj przemysłowego wydruku płaskiego. W tym wypadku obraz zostaje przeniesiony z form na ostateczne podłoże. W procesie pośrednim istotną funkcję pełni cylinder powleczony tzw. obciągiem, czyli aluminiową matrycą, którą pokrywa warstwa farby. Później zostaje ona na cylindrze z gumą, w którym umieszczone są farby z palety CMYK (cyjan, czarny, żółty, magenta). Nowoczesne maszyny offsetowe mogą być także wyposażone w pojemnik na piąty kolor.
Kiedy stosować druk offsetowy?
Drukarnia wola offsetowa cieszy się ogromną popularnością, wykorzystując tradycyjną metodę wodną. Omawiana technika druku pośredniego stwarza większe możliwości produkcyjne. Stosując wyłącznie jedną matrycę, można zyskać wielokrotnie większą liczbę wysokiej jakości kopii, co ma znaczenie przede wszystkim w kontekście finansowym firmy. Wystarczy tylko jeden prototyp, co sprawia, że technika jest najbardziej opłacalna w przypadku wysokich nakładów. Klienci, którzy zamawiają więcej odbitek, mogą liczyć na niższą cenę. W związku z tym technika stosowana jest na szeroką skalę przez wydawnictwa książkowe i prasowe (dla dzienników i czasopism). Znajduje także zastosowanie w przypadku zamawiania etykiet produktowych, w tym takich jak: wtykane, samoprzylepne, pętelkowe czy euro zawieszki.